Psychoterapia a leczenie depresji

Depresja nazywana jest chorobą duszy. Objawami depresji są smutek, brak radości życia, nieumiejętność odczuwania radości i przyjemności, bezsenność albo nadmierna potrzeba snu, brak energii, który utrudnia nie tylko pracę, ale i funkcjonowanie w życiu codziennym.utrudniający pracę. Depresja to także poczucie braku nadziei i perspektywy oraz rozmaite dolegliwości somatyczne. Depresja to choroba, która może rozwijać się podstępnie latami. Metody jej leczenia są dwojakie: farmakologiczne i niefarmakologiczne, czyli np. psychoterapia, leczenie ruchem.
Psychiatra dobiera leki odpowiednio do postaci depresji i do jej stadium, oraz do współistniejących z nią schorzeń. Antydepresanty nie przynoszą jednak efektu od razu. Poprawy nastroju można się spodziewać po około czterech do sześciu tygodni od rozpoczęcia leczenia. Należy je brać przez kilka miesięcy pod okiem lekarza. Odstawić je można także dopiero po konsultacji ze swoim psychiatrą, po kilku miesiącach od uzyskania poprawy nastroju.
W depresji, która powstała na skutek różnych traumatycznych wydarzeń w życiu człowieka, podstawową metodą leczenia depresji jest psychoterapia.
Pomaga ona w trudnych emocjach i nastrojach depresyjnych spowodowane kłopotami emocjonalnymi i życiowymi, jest sposobem na to, żeby sobie z nimi radzić.
Psychoterapia wspomaga leczenie depresji farmaceutykami, które są potrzebne także osobom, które cierpią na głęboką, endogenną depresję. Pracując nad sobą oraz emocjami przedłuża się okres remisji choroby. Wtedy chorzy czują się w miarę dobrze i mogą normalnie funkcjonować.
Psychoterapia uczy także jak rozpoznać symptomy nawracającej depresji.
Przy lżejszej postaci depresji, zanim sięgnie się po lekarstwa, warto spróbować leczenia ruchem zapisując się na jakieś zajęcia sportowe. Na początku chory zmusza się do zajęć, jednak stopniowo odzyskuje radość życia i energię ponieważ ruch wyzwala endorfiny czyli hormony szczęścia.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz